اخبار > سخنراني پژوهشي بهمن كاظمي درباره” روش همانند سازي در اتنوموزيكولوژي”


 

 

سخنراني پژوهشي بهمن كاظمي درباره” روش همانند سازي در اتنوموزيكولوژي”

بهمن كاظمي دبير هشتمين جشنواره موسيقي نواحي ايران روز گذشته به عنوان يكي از سخنرانان پژوهشي اين جشنواره از ساعت 18 در تالار رودكي به سخنراني پرداخت

 

 
بهمن كاظمي دبير هشتمين جشنواره موسيقي نواحي ايران روز گذشته به عنوان يكي از سخنرانان پژوهشي اين جشنواره از ساعت 18 در تالار رودكي به سخنراني پرداخت.به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی و به نقل از سایت موسيقي ايران، كاظمي سخنراني پژوهشي خود را پيرامون«روش همانند سازي در اتنوموزيكولوژي» با بررسي نمونه موردي سوگواري هاي مناطق لرنشين انجام داد و در ابتداي سخنانش ضمن ارائه توضيحاتي درباره اين موضوع گفت: وقتي شما اين امكان را نداريد كه به عنوان پژوهشگر در محيطي به طور مستقيم براي مطالعه موضوع مورد نظرتان حضور پيدا كنيد، در محيطي آزمايشگاهي«همانند سازي» و «نمونه سازي» مي كنيد و به مطالعه مي پردازيد.


اين پژوهشگر در ادامه افزود: براي مثال در علوم انساني و در شاخه علوم سياسي آن مي توان به كاري كه امريكا قبل از حمله به ويتنام و يا عراق انجام داد اشاره كرد. امريكا پيش از آنكه سربازانش را به اين دو كشور اعزام كند با ايجاد فضايي شبيه به مناطق مورد نظرش، مطالعه لازم را انجام داد.


بهمن كاظمي همچنين تصريح كرد: در زمينه موسيقي نيز وقتي شما در ميان اقوام مختلف قرار مي گيريد به دليل موقعيت و شرايط خاص آن مناطق نمي توانيد در بدو امر به مطالعه و ضبط نمونه هاي مورد نظرتان بپردازيد. براي مثال در سوگواري هاي مناطق لرنشين و كرد نشين زنان به گونه اي عزاداري مي كنند و صورت هاي خود را چنگ مي زنند كه صورت هايشان خراش پيدا مي كند و در شرايط ويژه اين مناطق امكان ضبط و مطالعه چنين موضوعي وجود ندارد.


وي گفت: نغمه«چمري»، نغمه اي است كه در اين مراسم هاي سوگواري برگزار مي شود و طي آن سرنا و دهل نواخته مي شود. اين نغمه از زمان ساسانيان در ايران رواج يافته و آن را به مرگ شبيديز و نغمه اي كه براي شبديز ساخته شده نسبت مي دهند. البته بعدها در طول تاريخ شعر نغمه«چمري» تغيير پيدا كرده است.


اين پژوهشگر در ادامه افزود: جالب اينجاست كساني كه در مراسم چمري سرنا و دهل مي زنند در خانه شان اجازه اجراي اين نغمه براي شما نخواهند داشت تا شما بتوانيد آن را ضبط كنيد؛ خانواده اين افراد اجراي چمري را در خانه شان بد شگون مي دانند و معتقدند مصيبتي را براي اهل خانه ايجاد مي كند؛ از اين رو شما بايد در اين زمينه به نمونه سازي بپردازيد.


 


 


 


 


بهمن كاظمي تاكيد كرد: در واقع شما مجبوريد چادري در خارج از شهر داير كنيد و كساني را كه به طور حرفه اي در اين مراسم ها اجرا مي كنند به آنجا دعوت كنيد و با ايجاد فضايي مشابه فضاي واقعي، اجراي مراسم چمري را بازسازي كرده و ضبط كنيد. در ادامه با مطالعه اين نمونه باز سازي شده به كليت مراسم اشراف پيدا خواهيد كرد و شما مي توانيد در مراسم واقعي در جاهاي درست قرار گرفته و بدون ايجاد حساسيت مراسم واقعي را ضبط كنيد.


وي همچنين تصريح كرد: پس از اين مراحل شما خواهيد توانست به مقايسه نمونه همانند سازي شده و نمونه واقعي بپردازيد و با انجام تحقيقات بيشتر به زير و بر مراسم آگاه شويد.


در ادامه اين سخنراني پژوهشي، نمونه اي از اجراي چمري براي حاضران پخش شد تا بيشتر با اين مراسم سوگواري مناطق لرنشين و كرد نشين آشنا شوند.


  
  سه شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٢ - ١٢:١١ / تعداد نمایش: 455          


خروج