اخبار > نوازندگان ارکسترهای خارجی به نوعی سفرای فرهنگی ما در کشورهایشان هستند


 

 

حمید عسکری:

نوازندگان ارکسترهای خارجی به نوعی سفرای فرهنگی ما در کشورهایشان هستند

مدیر گروه اتنوموزیکولوژی دانشکده موسیقی دانشگاه هنر معتقد است؛ نوازندگان ارکسترهای خارجی که به ایران می‌آیند به نوعی سفرای فرهنگی ما در کشورهای خودشان خواهند بود و آیینه ای برای انعکاس جلوه های فرهنگ و هنر ایرانی می باشند.

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی؛ حمید عسکری استادیار و مدیر گروه اتنوموزیکولوژی دانشکده موسیقی دانشگاه هنر با بیان اینکه اساسا در چارچوب تعاملات فرهنگی بین دو کشور، رفت و آمدهای گروه‌های هنری از جمله ارکسترها، نوازندگان و رهبران یک امر بسیار طبیعی است، درباره حضور ارکستر جوانان جهان در ایران و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و کنسرت مشترک با ارکستر سمفونیک تهران، گفت: این رفت و آمدها را بسیار ضروری می‌دانم و فکر می‌کنم این‌گونه برنامه‌ها در مجموع برای موسیقی کشور ما بسیار مفید و موثر است.
عسکری با تاکید بر اهمیت حضور ارکسترهای خارجی در ایران، ادامه داد: ملاقات هنری نوازندگان ارکسترها به آشنایی با دانش و تکنیک یکدیگر می انجامد و با ایجاد فرصت مطالعه فرهنگ نوازندگی دیگری، به هم افزایی منجر می شود.
استادیار دانشکده موسیقی دانشگاه هنر افزود: علاوه بر این موارد تمام کسانی‌که در قالب این تبادلات فرهنگی به ایران می‌آیند به نوعی سفرای فرهنگی ما در کشورهای خودشان خواهند بود و آیینه ای برای انعکاس جلوه های فرهنگ و هنر ایرانی می باشند.
عسکری درباره روند برگزاری کارگاه‌های آموزشی برگزار شده برای ارکستر جوانان جهان در تهران، عنوان کرد: دانشکده موسیقی دانشگاه هنر بعنوان بزرگترین و تنها دانشکده موسیقی در سطح کشور در اغلب رخدادهای موسیقایی ایران حضور دارد. نظر به این جایگاه، مدیرعامل وقت بنیاد رودکی از آقای دیبازر رئیس دانشکده موسیقی دانشگاه هنر در زمینه برگزاری کارگاه های آموزشی درخواست همکاری کردند. و آقای دیبازر هم پیگری این موضوع را به بنده واگذار کردند.
مدیر گروه اتنوموزیکولوژی دانشکده موسیقی دانشگاه هنر اضافه کرد: چهار موضوع برای این کارگاه های آموزشی انتخاب شده بود و جناب آقای دیبازر با مشورت اعضای هیات علمی دانشکده موسیقی، برنامه برگزاری کارگاه ها را تدوین کردند.
اولین کارگاه با عنوان «بداهه نوازی در موسیقی ایرانی» توسط آقای دکتر هومان اسعدی استادیار دانشگاه تهران برگزار شد که در این کارگاه آقای اسعدی درباره ساختار موسیقی دستگاهی ایران مطالبی مطرح و بهمراه پخش مثال‌های صوتی، اعضاء ارکستر جوانان جهان را با بداهه‌نوازی در موسیقی ایرانی آشنا کردند و مورد استقبال قرار گرفت. کارگاه دوم را آقای اتابک الیاسی استاد دانشکده موسیقی دانشگاه تهران با عنوان «هنر آواز ایرانی» با همراهی مجتبی عسکری بعنوان خواننده مدعو، برگزار کردند که این کارگاه بسیار موفق بود و فوق‌العاده مورد توجه اعضاء ارکستر جوانان جهان واقع شد.
عسکری افزود: سومین کارگاه آموزشی را آقای دکتر محمدرضا آزاده‌فر دانشیار دانشکده موسیقی دانشگاه هنر با عنوان «موسیقی ایرانی و موسیقی غربی؛ تفاوت‌ها و شباهت‌ها» برگزار کردند که با توجه مطالب مطرح شده فکر می‌کنم این کارگاه یکی از به یادمانی‌ترین کارگاه‌هایی بود که در خاطر شرکت‌کنندگان باقی خواهد ماند. کارگاه آخر نیز آقای دکتر حمیدرضا ‌اردلان استاد دانشگاه با عنوان «موسیقی فولکور ایرانی» برگزار کردند که ضمن طرح مسایل نظری مثالهای تصویری از موسیقی آیینی مناطق مختلف کشورمان عرضه داشتند. به نظر می رسد وجود این اندازه تنوع فرهنگی و گونه‌های موسیقی در کشور ما برای حاضران بسیار جالب توجه بود.
آقای دامیانو جورانا، رهبر ارکستر جوانان جهان شخصا در کارگاه های آموزشی حضور داشتند و با کنجکاوی و پرسشگری موضوعات را دنبال می کرد.
برگزاری کارگاه های آموزشی که حول محور موضوعاتی مرتبط با موسیقی ایرانی برگزار گردید اهمیت فراوانی در تاثیرگذاری هنری برای معرفی فرهنگ ایرانی دارد.

 
  چهارشنبه ٢٠ مرداد ١٣٩٥ - ١٥:٢٥ / تعداد نمایش: 963          


خروج