اخبار > در حال حاضر بهترین روزهای زندگی ام را سپری می کنم/ نوازنده های ارکستر سمفونیک قهرمانان ملی هستند


 

 

علی رهبری در نشست خبری آهنگسازان ایرانی:

در حال حاضر بهترین روزهای زندگی ام را سپری می کنم/ نوازنده های ارکستر سمفونیک قهرمانان ملی هستند

صبح امروز نشست خبری مدیرهنری ارکستر سمفونیک تهران به همراه 8 نفر از آهنگسازهایی که قطعاتشان توسط ارکستر سمفونیک تهران برای شرکت ناکسوس ضبط شده بود برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، صبح امروز نشست رسانه ای مدیرهنری ارکستر سمفونیک تهران با آهنگسازان ایرانی باحضور "علی رهبری" مدیرهنری و رهبر ارکستر سمفونیک تهران، "مصطفی کمال پورتراب" پیشکسوت و استاد آهنگسازی، "امیرپورخلجی"، "علی اکبر قربانی"، "باربد بیات"، "آرش عباسی"، "شهاب شرفی"، "پژمان خلیلی"، "مهران روحانی" و "امین هنرمند" از آهنگسازان ایرانی در تالار وحدت برگزار شد.
"علی رهبری" در ابتدا نشست گفت: من تمام تلاشم را کردم تا از آهنگسازان ایرانی حمایت کنم و باورم نمی شود که ما انقدر آهنگساز داریم که نمی شناسیم. وقتی هم که شرکت ناکسوس اعلام کرد که می توانیم آثار ضبط شده ارکستر سمفونیک تهران را برای پخش بفرستیم اعلام کردم بیاییم یک فراخوان دهیم تا آهنگسازهایی که حتی ناآشنا هستند حضور پیدا کنند. در ابتدا 64 آهنگساز معرفی کردیم و در مرحله ی دوم 50 نفر دیگر نیز معرفی شدند و الان رسیدیم به 170 نفر آهنگساز ایرانی، تعداد بسیاری از آن ها خارج از ایران هستند که حتی آثاری با تم های ایرانی نوشته اند. آثاری که بعضی هایشان ملی هستند و الان درخواست دارند که کارهایشان ضبط شود.
وی ادامه داد: خوشبختانه به همراهی ارکستر سمفونیک تهران و نمایندگان ارکستر چون"باربد بیات" و "بردیا کیارس" دست به دست هم دادیم تا آهنگسازهای ایرانی معرفی شوند. البته قطعاتی که مورد تایید نبودند انگشت شمارند.
رهبری تصریح کرد: من به شخصه در حال حاضر بهترین روزهای زندگی ام را سپری می کنم. از سه هفته پیش آثار 12 نفر از آهنگسازان ایرانی را با سطح بالا ضبط کرده ایم و الان به جایی رسیدیم که امروز بعد از ظهر ضبط این سری که پیش بینی کرده بودیم به پایان می رسد.
"امیر پورخلجی" در ادامه نشست گفت: تجربه ای که با ارکستر سمفونیک تهران داشتم و سطح بالایی که از این ارکستر دیدم واقعا متحیرم کرد و برای من باور کردنی نبود. این اثر را 5 سال پیش با ارکستر بلغارستان ضبط و اجرا کردم.
وی ادامه داد: ارکستر سمونیک تهران و استاد رهبری کار بزرگی انجام می دهند و روزهای خوبی را سپری می کنیم. ارکستر فعال و در سطح بالایی فعالیت می کند. این قطعه از مجموعه "نبرد 12 رخ" از شاهنامه فردوسی است.
"علی اکبر قربانی" در ادامه نشست عنوان کرد: شاید تا الان خیلی به آهنگسازهای خودمان بها داده نشده، ما آهنگسازهایی داریم که آثارشان در کشورهای دیگر اجرا می شد ولی تا به امروز کارهایشان در ایران اجرا نشده که احساس می کنم این مسئله به اعتماد برمی گردد. در حال حاضر اتفاق ویژه ای در موسیقی کشور و ارکستر سمفونیک تهران در حال رخداد است. قطعه من "سوئیت دیدیک" در چند قسمت است که براساس مودها و نغمه های ایرانی نوشته شده است.
"باربد بیات" در ادامه نشست افزود: "علی رهبری" به من افتخار دادند و من را به عنوان هورن یک پذیرفتند و بخاطر حضور ایشان زندگی در ایران را به کشورهای دیگر ترجیح دادم. ارکستر الان کاملا حرفه ای شده است. اثر من "سوئیت سمفونی ایرانیان در 4 قسمت" است که هفت سال پیش آن را نوشتم.
"آرش عباسی" در ادامه تصریح کرد: الان به لحاظ تاریخی در موقعیت خیلی خوبی قرار گرفتیم و من این شانس را داشتم که حدود یک هفته با ارکستر باشم و فکر می کنم این فضایی که به وجود آمده قطعا تحت تاثیر یک رهبر بین المللی است. بودن یک چنین فضایی غنیمت است و ارکستر در حال شکوفایی است. "روایت کهن" قطعه ی بنده است که آن را 12 سال پیش نوشتم.
"مسعود پیروی" در ادامه نشست گفت: من فکر می کنم پویا شدن و زنده شدن جریان موسیقی بزرگ ترین اتفاق در آهنگسازی ایران باشد. استاد رهبری باوسواس، دقت و صبر زیاد فقط به کیفیت بهتر ضبط فکر می کند و کیفیت از کیمیت برایشان مهم تر است.
"شهاب شرفی" در ادامه افزود: مسلما برای یک آهنگساز چه حرفه ای، چه آماتور ضبط اثرش یک اتفاق خوب است. در نوشتن آثار من فکر می کردم که یک مایه ی ایرانی و شرقی داشته باشم و خوشحالم که اثرم که قطعه ای براساس موسیقی مقامی تنبور است توسط ارکستر سمفونیک ضبط شده است.
"پژمان خلیلی" در ادامه نشست رسانه ای آهنگسازان ایرانی عنوان کرد: نکته ی جالب درباره ارکستر سمفونیک تهران این بود که وقتی قرار است ارکستر ساعت 10 شروع شود ارکستر کوک کرده و آماده است. ارکستر بهترین روزهای خود را سپری می کند و تا به امروز هیچ ارکستری انقدر نظم نداشته است. اواسط کار من خیلی پیچیده است و فکر نمی کردم اصلا ضبط شود ولی با جدیت استاد رهبری اثر من ضبط شد. اثر من نامش "پوئم سمفونیک شماره 1" است که 5 سال پیش نوشته شده و 11 دقیقه است.
"مهران روحانی" در ادامه نشست افزود: در حال حاضر من کهن سال ترین آهنگساز هستم و بعد 50 سال این اتفاق برای من در ایران افتاد. "فانتزی شیدا" بر روی 5 تم از "علی اکبر شیدا" نوشته شده است.
وی ادامه داد: در ایران تا به حال با ارکستر سمفونیک تهران کار نکرده بودم و تجربه ی جذابی بود. نکته ی قابل توجه سن نوازنده های ارکستر بود که کاملا تعجب من را برانگیخت که مسلما این اتفاق به همت "علی رهبری" رخ داده است. درباره ی اثرم باید بگویم که لحن، طعم و مزه ای که ارکستر سمفونیک تهران از این قطعه اجرا کرد کاملا متفاوت و پخته تر از اجرای قبلی ام بود.
"امین هنرمند" در ادامه عنوان کرد: زمانی که با من تماس گرفتند تا قطعه ای را ارائه دهم چیزی حدود یک هفته وقت داشتم. نام اثرم "از میان شیشه مات" است و دلیل نامگذاری این اثر بخاطر تعبیری است که "نادر مشایخی" از یکی از قطعات من داشتند. ضبط اثرم هنوز به پایان نرسیده و در زمینه ی نظم و شخصیت باید بگویم که نمونه ی چنین ارکستری را به ندرت دیده ام.
"کارن کیهانی" آخرین آهنگسازی است که لب به سخن باز می کند وی در ادامه نشست گفت: روزی که خبر ضبط اثرم را دادند، من در انجمنی در آمریکا جایزه ای برده بودم ولی طعم این اتفاق و ضبط اثرم توسط ارکستر سمفونیک تهران حتی از جایزه ای که برده ام شیرین تر بود. هفته ی گذشته برای من هفته ای بی نظیر بود.
وی ادامه داد: با ضبط این اثر ما دارای هویت در زمینه موسیقی در جهان می شویم و این کاری نیست که هر رهبری بتواند بکند.
"علی رهبری" در ادامه نشست افزود: کار در ایران آسان تر از جاهای دیگر است. این نوازنده هایی که در ارکستر سمفونیک تهران می نوازند قهرمان های ملی ما هستند.
"مصطفی کمال پورتراب" در ادامه نشست افزود: رهبری به نظر من رهبر بزرگی است که قدر خود را نمی داند امیدوارم مسئولین بدانند که رهبری تا به امروز چه کرده و قدردانش باشند.
وی ادامه داد: درباره ی آهنگسازها باید بگویم که اگر آهنگسازی نبود نوازنده ای نبود در نتیجه آهنگساز در اقیانوس موسیقی برتر از همه است. دلیل اینکه خیلی از آهنگسازهای ما تدریس می کنند این است که آثارشان خریدار ندارد و به گمان من بالاترین کاری که در تاریخ موسیقی ایران رخ داده همین کاری است که رهبری انجام دارد انجام می دهد.
رهبری درباره چرایی وجود چنین لیست بلند بالایی از آهنگسازها توضیح داد: ما وقتی در ایران به دنبال لیستی از آهنگسازها می گردیم به 6 نام آشنا برمی خوریم که اگر می خواستیم با این لیست جلو برویم اصلا به این جوان ها برنمی خوردیم و با آن ها آشنا نمی شدیم.
وی درباره وضعیت ارکستر سمفونیک تهران در ادامه تصریح کرد: "علی مرادخانی" سه هفته ی پیش من را خواستند و جلسه ای 2 ساعته ای داشتیم و از آن به بعد "فرزین پیروزپی" مامور تمام هماهنگی ها انتخاب شد تا مشکلات بوسیله و با کمک ایشان حل شود. تا به امروز نتیجه اش خیلی خوب بوده و امیدوارم تا ماه آینده مشکلات کامل از بین برود و ارکستر سمفونیک تهران یک ارکستر حرفه ای شود. شرط من این است که یا ارکستر باید تعطیل شود و یا باید حرفه ای اداره شود. ارکستری به سبک ایرانی وجود ندارد و با یک ارکستر حرفه ای باید کاملا حرفه ای رفتار شود.
وی در انتها خطر نشان کرد: ما در حال حاضر برنامه لیگ جهانی کشتی را در تهران داریم که در آن تمام کشورها حضور دارند و از ما دعوت شده تا سرود جمهوری اسلامی ایران و قطعه ی "ای ایران" را به همراهی کر اجرا کنیم. همین طور "پوریا خادم" قطعه ای به نام "علمدار" دارد که درباره ی حضرت عباس (ع) است که پیش از این در آذربایجان اجرا شده بود که این قطعه را قصد داریم توسط ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت اجرا کنیم.

 
  دوشنبه ٢ آذر ١٣٩٤ - ١٣:٣٤ / تعداد نمایش: 1087          


خروج